Palju aastaid linnuvaatlusega tegelenud Katrin Väli ja kunstnik Laura Põld vaatasid 2018. aasta suvel Kundas viibides ja tsemenditehase savikarjäärist toodud savi baasil krohvitehnikaid õppides, kuidas pääsukesed ehitavad samuti sealsamas katuse all ja väga sarnasest segust oma pesi. Kunstniku tunnetusliku oletuse põhjal inimkäele loomulikuks peetud vormid on teiste liikide seas levinud juba enne inimest ja kätt. Sellest väga pragmaatilisest äratundmisest saigi sissejuhatus uue valdkonna juurde. Kui varemgi on Põld materjalitundliku loojana tarbekunsti ajaloost ja -tehnikatest lähtunud, siis seekord nihkus kunstniku fookus veel ajatumatele vormisuundumustele – ehitustegevusele linnu-, looma- ja taimeriigis. Autorid peavad väga tähtsaks liigirikkuse säilitamise teemasid praeguses Eestis, kus elupaiku bio- või alternatiivkütuse tootmise sildi all hävitatakse.
Väli selle projekti raames kirjutatud luuletekstid väljendavad autorile omasel rahutul viisil eluvormide intrigeerivat ja müstilist olemust. Autori soov on läheneda olenditele (lindudele, puudele, loomadele) empaatiliselt. Mitte niivõrd otsida momente, kus nemad on inimese nägu, vaid püüda olla nende nägu selleks, et midagi mõista, mida muud moodi mõista oleks raske, aga ometi on säärane mõistmine vajalik.
Laura Põllu ja Katrin Väli koostöö esimene osa valmis Fiskars Village Art & Design Biennale raames näituseks „Beings with“, mida kureeris Jenni Nurmenniemi. Kui Fiskaris paigutus Laura Põllu ja Katrin Väli installatsioon ajaloolise viljaaida kahte hämarasse salve ning kasutas ära ruumi salapärast õhustikku, siis Hobusepea galeriisse loodav väljapanek koosneb uutest teostest ning ka rikkalikumast Väli tekstivalikust, mida eksponeeritakse, võttes arvesse selle näitusepaiga iseloomu.
Luuletaja ja tõlkija Katrin Väli, kodanikunimega Katrin Hallas, on sündinud 1956. aastal Tallinnas. Ta on lõpetanud 1984. aastal Moskvas Gorki-nimelise kirjandusinstituudi ning on Katrin Väli nime all avaldanud 12 luulekogu ja regulaarselt luuletusi perioodikas. Tema luulet on tõlgitud vene, ungari, ukraina, inglise ja soome keelde. Ta on tõlkinud ilukirjandust, peamiselt luulet. Kodanikunime all on toimetanud ja tõlkinud mitmesuguseid tekste ning tegutsenud alates 1994. aastast Eesti Ekspressi juures keeletoimetaja-korrektorina.
Kunstnik Laura Põld on sündinud 1984. aastal Tallinnas. Ta on õppinud keraamikat Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2003–2007), maali Tartu Ülikoolis (MA, 2007–2010) ning plastilisi kontseptsioone ja keraamikat Linzi Kunstiülikoolis (MA, 2018–…). Põld on alates 2010. aastast töötanud vabakutselise kunstnikuna ning osalenud soolo-, duo- , grupinäitustel ja residentuurides Eestis, Austrias, Saksamaal, Jaapanis, Soomes, Iraanis, Prantsusmaal jm. Laura Põldu on tunnustatud mitme auhinna ja stipendiumiga, nagu Eduard Wiiralti stipendium (2008), Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (2014), Köler Prize’i grand prix (2016) ja Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali peapreemia (2018).
Näituse produktsioon: Tehniline Direktor
Näituse graafiline disain: AKSK
Galerii nimi: Hobusepea galerii
Aadress: Hobusepea 2, Tallinn
Lahtiolekuajad: E, K-P 11:00 - 18:00
Avatud: 05.09.2019 - 22.09.2019