fbpx
NOBA Põhja- ja Baltimaade kaasaegse kunsti keskkond

Sel nädala tutvutas NOAR veebipõhist rahvusvahelist näitusekalendrit tähistades samas ka soolaleivapidu. ARSi majas avasid külalistele oma ateljeede uksed mitmed kunstnikud, nende seas Ede Raadik, Fideelia-Signe Roots, Laivi, Laura Kuusk, graafikakoda UbuNoir, noor kunstnik Liisa Kruusmägi, keraamik ja ehtekunstnik Maria Sidorneko, maalikunstnik Piret Rohusaar, kunstnikeduo Varvara&Mar jt.

Sündmusel tutvustatud rahvusvaheline näitusekalender koondab kokku märkimisväärsed kunstisündmused Eestis, Lätis, Leedus ja Põhjamaades. Hetkel on kalendris välja toodud enam kui 100 näitust või häppeningi.

Näitusekalendri idee autori ja kaasaegse kunsti keskkonna NOAR.eu eestvedaja Andra Orni sõnul sündis kalender praktilisest vajadusest. „Kunstiostjad ja -huvilised küsivad meie käest sageli soovitusi, et millistele näitustele minna, seda nii Eestis kui naaberriikides,“ selgitab Orn. Tema sõnul on näiteks Helsingisse, Stockholmi või Riiga sõites üsna keeruline hakata otsima kaasaegse kunsti galeriisid ja muuseume, kui isegi asutuste nime ei pruugi teada. Teinekord võib kulutada veebis surfamisele tunde, kuid ikkagi ei pruugi kõige silmapaistvama kaasaegse kunsti näituse infot üles leida.

„Näitusekalendri eesmärk on koguda info lähiriikide olulisemate kunstisündmuste kohta ühte keskkonda – kalendrist saab üle veebi mugavalt otsida täna avatud ja tulevasi kunstinäitusi linnade või riikide kaupa, vaadata, kus kunstisaal asub, millal on see avatud ja lugeda näituse tutvustusi,“ selgitab Orn. „See loodetavasti toob kaasaegse kunsti, mida ümbritseb kohati põhjendamatu salapära, publikule lähemale,“ lisab ta.

 

Näitusekalenderi eesmärk on aidata kaasa kunsti populariseerimisele ja tuua inimesed sagedamini kunstisaalidesse avastama nii kohalike kui ka välisriikide kunstnike loomingut. Lisaks toetab rahvusvaheline näitusekalender suuremat läbikäimist ja koostööd Eesti, teiste Balti riikide ja Põhjamaade kunstiringkondade vahel. „Põhjamaades ollakse meie, lätlaste ja leedukate kaasaegsest kunstist väga huvitatud. Kunstihuvilised, kes jõuavad nüüd Eestis reisides ka meie kunstnike näitustele, saavad omakorda meie kunstike loomingut ka oma koduriigis tutvustada,“ selgitas Orn.

Veebipõhine näitusekalender koondab kokku kaasaegse kunsti sündmused Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Norrast ja Taanist. Eestis – Tallinnas, Tartus, Pärnus ja teistes linnades – toimuvate näituste infot saab kõige mugavamalt vaadata eestikeelsest vaatest, lähiriikides avatud näituste kohta näeb enam infot ingliskeelses kalendris. Kalendri kasutamine on tasuta nii külalistele kui galeriidele. Näitusekalender on valminud EASi loomemajanduse taristu ja tehnoloogilise võimekuse arendamise meetme toel.