fbpx
NOBA Põhja- ja Baltimaade kaasaegse kunsti keskkond

Galeriides toimub pidevalt midagi põnevat. Siinkohal toome teieni värsked ehedad emotsioonid novembrikuu näitustelt

 

KUNSTIELAMUSED KUMUST

 

Minu vaieldamatud lemmikud novembrikuus on Mary Reid Kelley must-valged videod Kumu viienda korruse näituselt “Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen”.

Mary Reid Kelley must-valged sürrealistlikud videod on niivõrd hüpnotiseerivad ja lausa tõmbavad endasse nõnda, et hägustub piir live-esinemiste ja videote vahel. Kunstniku videokeel on uskumatu, põimides skulptuuri, maali, animatsiooni, analoogi ja digitaliseeringud. 

Videote narratiivid on üles ehitatud poeetiliste kirjatükkidena, mis on tihedalt läbi põimunud ajaloolistest ja kultuurilistest viidetest. Sõnamängude ja nutikate puäntide põimimisel riimilisteks värssideks on tema käsikirjad nii humoorikad kui ka keerukad, mille tulemuseks on veetlev keeleline manipuleerimine.

Kunstniku teoste peen satiir ühiskonna struktuuride ning elu mõttetuse üle keskendub eelkõige naise kirjutamata rollile ajaloos läbi kirevate karakterite nagu prostituudid, õed, vabrikutöötajad. Videote kestvus on erinev jäädes 8-15 minuti vahele.
Üks meeldejäävamaid teoseid on minu jaoks “This is Offal”, kus enesetapu teinud noore naise surnukeha lahkamisel arutlevad kehasse lõksu jäänud organid  – maks, süda, aju – enda saatuse üle, vaieldes naise kummitusliku kehaga ning vaheldudes patoloogi kommentaaridega enesetapu kohta.

Foto Kumu näituselt “Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen”.

Samal näitusel eksponeeritud Eva Mustoneni ja Edith Karlsoni teosed jäävad võib-olla esmapilgul Mary Reid Kelley absurdimaailmast natukene kaugemale, kuid samas on antud väljapanek ideaalne Kelley videote vaatmiseks, kus Edith Karlsoni nihestunud skulptuurid piiluvad õõvastavalt selja tagant.

Lugude jutustamise võime on see ühine joon, mille alusel kuraator on just need kunstnikud kokku toonud ning siinkohal pean temaga nõustuma – nii Eva kui Edithi looming on kui ajahetk suuremast pildist. Igat teost sellel näitusel tulekski vaadelda eraldiseisva jutustusena.

Foto näituselt “Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen”.

Kumu näitus “Vallutaja pilk” ning eelkõige Lisa Reihana teos „In Pursuit of Venus“ on saanud meedias tagasisidet ning ka minu arvates tasub näitust kindlasti vaatama minna. Omalt poolt tooks esile Liina Siibi teose blondidest eesti kaunitaridest näomaalingutega, mis tõstatab küsimuse kontekstist ja tähendustest. Isiklikult oleks näituselt oodanud enam sidumist meie kohaliku kontekstiga.

Püsiekspositsioon “Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)” on avatud 19. veebruarini 2020 ning see on näitus, mida iga eestlane võiks teada südamest, sest annab väga hea ülevaate meie kaasaegse kunsti klassikutest.

Kui Kumust jääb väheks, saab jalutada Kadrioru pargis ning külastada Mikkeli ja Kadrioru kunstimuuseumit.
 

Jalutuskäik vanalinna galeriides

 

Jalutuskäiku vanalinnas, tasub alustada otse Vabaduse väljakult. Tuuri läbimiseks tuleks arvestada umbes poolteise tunniga, mis moodustab viie galeriiga mõnusa õhtuse ringi.

Vabaduse väljakul, Kunstihoone galeriis on avatud ühe minu lemmikkunstniku Vello Vinna näitus ∞ & ○ (loe: lõpmatus ja ring). Tema krüptiline looming vajab küll lahtimuukimist, kuidas see aeg tasub endale võtta, sest peidetud sõnumid on kindlasti väärt lahtikodeerimist. Mõnus huumor, millega kunstnik meid kõnetab, on vägagi ühiskonnakriitiline ja tänapäevane, olles sealjuures niivõrd peen, et on tõeline maiuspala nii intelligendile kui oma tabavate visuaalide poolest lihtsamale kodeerijale.

Näitus on hea sissejuhatus Vello Vinna peagi avatavale näitusele Kumus ja Tartu Kunstimajas.

Teos “Elamu” Vello Vinna näiuselt ∞ & ○

Edasi tasub jalutada Tallinna Linnagaleriisse, kus meid võtab vastu Jane Remmi maalinäitus “Vaateid maastikule”. Juba pealkiri on kahetimõistetav – kas tegu on maailmaavaadetega või siis on kõne all loodusvaated? Näituse võibki jaotada kaheks – maalid, mis kujutavad erinevaid tehislike ja looduslike maastikukomponentide kohtumispaiku ning loomuliku otsa leidnud põlispuude kännud.

 

Kes aga jõudis juba Draakoni galeriid külastada, sai näha Karel Koplimetsa ja Maido Jussi näitust “Suletud ring”.  Näituse installatsioon keskendus sellele, et visuaalselt tuua meie teadvusse, kuivõrd palju infot tänapäeval meist igaüks toodab. Fakt näitusetutvustusest: 2016. aastal genereeris inimkond internetis iga päev umbes 44 eksabaiti informatsiooni. Ennustatakse, et aastaks 2025 see arv kümnekordistub. Sealjuures toodeti 90% kogu maailmas eksisteerivast informatsioonist viimase kahe aasta jooksul.

Informatsiooni üleküllust ja sealhulgas ka valeinformatsiooni on meeletult. Kuidas siis suudab üksikindiviid sellist  suurt kogust teavet omastada ning sellest asjakohast teavet eristada?

Draakoni galerii näituse „Flat Circle / Suletud ring” näitusevaade.

Nüüd on Draakoni galeriis avatud Mari Roosvalti näitus “Meretagune”

Näitusel on eksponeeritud selle aasta looming koos maalidest inspireeritud heliinstallatsiooniga „Meri”, mille autoriteks on Örnólfur Eldon Þórsson ja Krõõt-Kärt Kaev. Kunstnik mõtiskleb – Mis on meretagune? On see sügavus või midagi muud? Kliimamuutus, globaalne või lokaalne katastroof? 

Draakoni galeriist üle tee leiate Hobuspea galerii, kus Johannes Luik & LAURi eksponeerivad oma näitusel „Hämarala” mõlemad ühte teost oma isiklikust ruumist.

Vanalinna tuuri võiks lõpetada Haus galeriis, kus on hetkel üleval Eesti Maalikunstnike Liidu kuraatorinäitus “Aktimaal”

 

põhja-tallinn: Eesti kunstiakadeemia galerii, ARTDEPOO ja EKKM

 

Kolmanda jalutuskäiguna tasuks ette võtta Eesti Kunstiakadeemia galerii Marta Vaariku näituse “Ma seilan mööda piraadimerd ja ükski ..üra mind ei takista” EKA galeriis (avatud kuni 30.11.2019)

Marta maalid on sama punk, kui ta ise. Need õnnelikud, kes nägid avamisel tema performance`it ja said osa ehedast emotsioonilaengust. Kes ilma jäid, saavad ekraani vahendusel fotodest aimu, mis tegelikult toimuda võis. Igatahes üks on kindel – Marta tegemiaed tähelepanuta ei jää.

Tallinn. EKA Galerii 07NOV19. Marta Vaariku isikunäituse avamisüritus. Foto Raul Mee

 

Artdepoo

 

10 minutise jalutuskäigu kaugusel EKA galeriist asub Artdepoo, kus on 15.detsembrini avatud Heikki Leis näitus AVIVA. Eluringi teemaline näitus on kui valatud Artdepoo moodsasse betoonkarpi, mis toob Heikki hüperrealistliku joonistused eriti esile. Juhiks tähelepanu näitust saatvale tekstile, mis sisaldab ka luulelõiku Ilmar Laabani loomingust ja loob kogu näitusele meeleolu. Teostel toimuv ajahetked on kui välja graveeritud reaalsusest, pingestatud ja steriilsed, mida kontrastiks lõhub portreteeritavate elurõõmus või nihestunud olek.

Muidu kokkuleppel või erinevatel aegadel avatud olev Artdepoo on seekord lahti K-R 12:00 – 17:30, L 12:00 – 16:00 kuni 15.12.2019.

Heikki Leis foto

 

EKKM

 

Vaid kilomeetri kaugusel asub legendaarne EKKM, kus on üleval näitus   Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja.  Tegu on EKKM selle hooaja viimase näitusega.

Pommuudisena saabus EKKM teavitus erakorraliselt oma näitus enneaegselt sulgeda 30. novembri seisuga, sest nende Põhja pst. 35 näitusemaja üürileping on üles öelnud. Kuigi laguneva hoone konstruktsioonid on auditi põhjal isegi rahuldavas kuni heas seisukorras, on hoone erinevaid detaile hinnatud vaatluste põhjal ohtlikeks, mis on ka väidetavaks aluseks SA Tallinna Kultuurikatla erakorralisele üürilepingu ülesütlemisele.

EKKM on veel siis avatud: K–L 12–19:00. Laupäeval, 30. novembril on EKKM avatud kuni 20:00 ning kell 18:00 toimub KKEKi kuraatorite eestvedamisel ringkäik näitusel.

 

Fahle galerii

 

Lõpetaks galeriide ringkäigu helgetes toonides. Mitte küll jalutuskäigu kaugusel aga auto või ühistranspordiga lihtsasti lähenetav Fahle galerii by Bohemian Galleries  ruumides on avatud Anna Kõuhkna näitus “Peegeldused“, mis on helge ja ilutsev meie pimedas novembrikuus. Fahle galerii on küll pisut eemal, aga väga mõnusad galeriiruumid on justkui Anna teoste eksponeerimiseks loodud. Avamisel käis külas AK ning lõiku kunstnikuga näeb siit.

Näitusevaated Pallas Mudist